Home > Aktualności, Zarabianie w internecie > Blaski i cienie pracy jako freelancer

Blaski i cienie pracy jako freelancer

W złożonym i stale zmieniającym się środowisku zawodowym ważne jest, aby zdawać sobie sprawę ze wszystkich możliwych sposobów pracy — aby móc świadomie ocenić za i przeciw. Czy warto być freelancerem? Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza tych, które zaczynają przygodę na rynku pracy lub są rozczarowane doświadczeniami pracy w nudnej korporacji. Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie.

Freelancer

W historii zawodowej każdego człowieka występuje silny element losowości, poza tym wiele zależy od charakteru i sytuacji życiowej danej osoby. Poniżej przedstawiamy kilka wad i zalet, które warto wziąć pod rozwagę przed podjęciem decyzji o rezygnacji ze stałej posady na etat.

Zalety bycia freelancerem

Pierwszą, najbardziej oczywistą zaletę można podsumować jednym słowem: wolność. Nie ma wątpliwości: jest to największa różnica między freelancerem a pracownikiem etatowym. Wolny strzelec może bowiem samodzielnie organizować swój czas. Nie ma harmonogramów, nie ma żadnych zobowiązań wobec pracodawcy, poza dostarczeniem końcowego produktu. Może zdecydować, jak i kiedy pracować.

Freelancer

Freelancer nie ma stałej pensji, dlatego im więcej klientów i zamówień zbierze, tym wyższe są jego dochody. Ma możliwość wyboru klientów. Nie musi zatem pracować z kimś, kogo po prostu nie lubią.

Ponieważ niezależnie układają swój grafik, mogą pracować właściwie z każdego miejsca świata. Potrzebują jedynie laptopa, dobrego połączenia z Internetem oraz w przypadku podróży do krajów, które wprowadzają cenzurę – usługi vpn mac lub chrome w zależności od wybranego systemu operacyjnego.

Po latach pracy jedyną rzeczą, która może motywować do wstania rano z łóżka, staje się konieczność przybycia na czas, ponieważ w przeciwnym razie szef się zdenerwuje. Freelance motywuje się codziennie, tworzy swój dzień, a to zapobiega wypaleniu zawodowemu. Tak czy inaczej, potrzeba wypełnienia konta bankowego jest silnym czynnikiem motywującym. Osoby prowadzące działalność na własny rachunek i dobrze zorganizowane w tym co robią, czują się bardziej szanowane i chętniej zaczynają pracę każdego dnia.

Ciekawą możliwością dla każdego freelancera są, dostępne już właściwie w każdym większym mieście, biura coworking. Dzięki temu wolny strzelec ma poczucie, że nie jest samotny, a jednocześnie otaczają go codziennie inni ludzie, co oznacza brak rutyny.

Wady pracy jako freelancer

Największa wada pracy jako wolny strzelec to oczywiście brak stałej pensji. Jeśli nie freelancer nie ma siły przebicia, aby zdobyć klientów lub po prostu przechodzi przez gorszy okres, istnieje ryzyko, że zarobi niewiele lub nic.

Freelancer

Kolejną ogromną wadą są wakacje. Oczywiście możesz zdecydować się na urlop, ale najczęściej nie otrzymasz wtedy wynagrodzenia. Jeśli nie pracujesz, nie zarabiasz.

Inny problem dotyczy biurokracji. Freelancer musi być „sekretarzem samego siebie”, co dotyczy wszystkich aspektów pracy, od fakturowania po deklaracje podatkowe i ubezpieczenie.

Freelancer musi również liczyć na dość duże wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy powinni zrozumieć, że będąc w domu, taka osoba wcale nie jest dostępna, aby wykonywać jednocześnie domowe obowiązki.

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków